Blog

Czym jest właściwie odprawa graniczna?

Czym jest tak naprawdę inspekcja celna? To pytanie zadaje sobie niemało osób. Bo choć każdy zna tę nazwę, to tak naprawdę nie do końca zdajemy sobie sprawę, o czym mowa. Otóż inspekcja celna to dokładna inspekcja papierów oraz artykułów, które staramy się przetransportować przez granicę. W jej zawartość wchodzi także pobór cła oraz podatków. Jest to zawikłana operacja, którą na nieszczęście raz na pewien czas musimy przechodzić.

Całokształt w zależności od tego, w jakie regiony świata się udajemy. Jeżeli podróżujemy po terenie UE to nie czeka nas żaden problem z odprawą graniczną, a to z powodu tego, że w narodach UE obowiązuje również Unia Celna, jaka dopuszcza wolny transfer artykułów. Zastrzeżenia zakładane są tylko w wypadku artykułów z banderolą, jak papierosy czy napój alkoholowy. Jeżeli delegowany przez nas towar zmierza, dokąd indziej to na nieszczęście jesteśmy musieli przejść przez formalności odprawy celnej. Gdy docieramy do granicy jesteśmy zmuszeni zgłosić się do punktu kontroli celnej. To dokładnie tam przedstawiamy przedmioty, za które przysługuje nam zwrot VATu, a dodatkowo zgłaszamy ładunki do cła. Jak uprzednio nadmieniłem na obszarze UE nie opłacamy cła, aczkolwiek, jak powracamy na obszar UE z obcego kraju, jesteśmy zmuszeni brać pod uwagę to, że opłata celna zostanie nam naliczone. Bezsprzecznie istnieją odpowiednie regulacje, które mówią, że towar o cenie mniejszej niż 430 euro nie podlega ocleniu. Poniektórym osobom zdaje się, że inspekcja celna jest nierozłącznie zespolona z transferem lotniczym.
british airways cargo
Na pewno jest to nieporozumienie, bo tyczy ona zarówno transportu lotniczego, jak i morzem czy lądem. Jest parę typów odprawy celnej, a dodatkowo cała masa przepisów, z którymi należy się zapoznać zanim zdecydujemy się na spedycję jakichkolwiek artykułów. Należałoby przejrzeć internet w szukaniu wielu absorbujących informacji, które na bank pomogą nam przejść przez wszystkie procedury graniczne bez poważniejszych kłopotów. Możemy dodatkowo iść do UC-urzędu celnego i tam poprosić o wskazówkę. Powinniśmy ją bez problemu uzyskać.
przelot samolotu
Kapitalnym rozstrzygnięciem jest wynajęcie agencji spedycyjnej, jaka wykona wszystkie potrzebne formalności za nas. Jest to na pewno powiązane z kolejnym kosztem jednak jesteśmy w owym czasie spokojni, że wszystko pójdzie tak jak pójść powinno. Powinno, chociaż zapoznać się z propozycją tego typu agencji, tak, by wiedzieć, o czym mowa. Przetestować ją wolno przykładowo tutaj http://cargohelper.pl/oferta/mienie-przesiedlencze/. W momencie skorzystania z propozycji takiej agencji postarajmy się przede wszystkim dowiedzieć o niej czegoś. Po pierwsze sprawdźmy opinie, jakie o niej krążą, dowiedzmy się od jak wielu lat jest obecna na rynku i czy ma wszystkie niezbędne uprawnienia. Możemy dodatkowo zadzwonić do takiej agencji i przeprowadzić niezobowiązującą rozmowę, jaka zakomunikuje nam jak agencja traktuje potencjalnych kontrahentów i czy jej pracownicy posiadają właściwą wiedzę. Istotne, aby podejmować decyzję świadomie.